Comparison of voice assistants: Difference between revisions

Initial version
 
m Added table
Line 7: Line 7:
![[Rhasspy]]
![[Rhasspy]]
![[Leon]]
![[Leon]]
![[Genie]]
|-
|-
|Target group
|Target group
|
|
|
|
|
Line 15: Line 17:
|-
|-
|License
|License
|
|
|
|
|
Line 21: Line 24:
|-
|-
|Requires internet access
|Requires internet access
|
|
|
|
|
Line 27: Line 31:
|-
|-
|Offline STT
|Offline STT
|
|
|
|
|
Line 33: Line 38:
|-
|-
|Offline TTS
|Offline TTS
|
|
|
|
|
Line 39: Line 45:
|-
|-
|License
|License
|
|
|
|
|
Line 45: Line 52:
|-
|-
|URL
|URL
|
|
|
|
|
Line 51: Line 59:
|-
|-
|Comment
|Comment
|
|
|
|
|
|-
|Linux
|
|
|
|
|
Line 56: Line 72:
|
|
|-
|-
|...
|Windows
|
|
|
|
|
|-
|Mac OS X
|
|
|
|
|
|-
|Raspberry Pi
|
|
|
|
|
|-
|Own hw product line
|
|
|
|
|
Line 62: Line 100:
|
|
|-
|-
|...
|
|
|
|